Την Πέμπτη 25 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης παρακολούθησαν το ενημερωτικό πρόγραμμα του κέντρου «ΣΚΥΛΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΕΛΛΑΔΟΣ» που αφορά την ευαισθητοποίηση σε θέματα που αφορούν τα Άτομα με Αναπηρία Όρασης και τους Σκύλους Οδηγούς.
Η ενημέρωση έγινε από την χειρίστρια κα Τζουλιάννα Μπούση μαζί με την UNI, ex guide dog της. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την εισήγηση που εστίασε στην αποδοχή της διαφορετικότητας, στην κατάρριψη στερεότυπων που μπορεί να υπάρχουν για τα άτομα με προβλήματα όρασης και τέλος στην ανάγκη για μια πιο συμπεριληπτική και προσβάσιμη κοινωνία για τα άτομα με αναπηρία.Επιπλέον, έμαθαν πόσο καιρό διαρκεί η εκπαίδευση ενός σκύλου οδηγού, ποια είναι η διαδικασία για να υιοθετήσει κανείς έναν σκύλο οδηγό και ποια χρειάζεται να είναι η συμπεριφορά μας όταν συναντάμε στον δρόμο ένα άτομο με προβλήματα όρασης είτε συνοδεύεται είτε όχι από ένα σκύλο οδηγό.Στο τέλος ακολούθησαν ερωτήσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες και δόθηκε χρόνος για να γνωριστούν με την Uni.

kentroodigoiskiloi2