orientalfeastposterspaul kleePaul Klee, Oriental Feast

Το 2ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης αποτελεί μετεξέλιξη του Γυμνασίου Θηλέων που πρωτολειτούργησε στην πόλη μας. Το 1996 μεταστεγάστηκε από το κτιριακό συγκρότητα της οδού Αυξεντίου στις σημερινές εγκαταστάσεις των οδών Κεφαλληνίας και Μεσσηνίας, στους πρόποδες του Υμηττού.

Πρόκειται για ένα άνετο, ευήλιο, ευάερο, σύγχρονο σχολείο με προνομιακή θέα στο βουνό και στη θάλασσα, εξοπλισμένο με εργαστήρια Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Καλλιτεχνικών, Πρότυπη Βιβλιοθήκη, διαδραστικούς πίνακες και οργανωμένο με το πιλοτικό σύστημα θεματικών αιθουσών (φιλολογικές, μαθηματικών, ξένων γλωσσών κ.λ.π.) που διαθέτουν πολλά σύγχρονα εποτικά μέσα. Οι μαθητές έχουν τα προσωπικά ερμάρια όπου αφήνουν τις τσάντες και τα βιβλία τους και προσέρχονται ανά διδακτική ώρα στην αντίστοιχη Θεματική Αίθουσα , στην οποία έχουν μάθημα.

Από την αρχή λειτουργίας του Σχολείου δόθηκε έμφαση από τους εκάστοτε Διευθυντές, Υποδιευθυντές και Διδάσκοντες Καθηγητές να παγιωθεί ο ανθρωπιστικός χαρακτήρας του σχολείου και να επικρατήσει ο ανοιχτός γεωγραφικός ορίζοντάς του στην ποιότητα της παρεχόμενης γνώσης, αγωγής και γενικότερης πνευματικής καλλιέργειας.

Καταβάλλεται, λοιπόν, κάθε δυνατή προσπάθεια το μάθημα να διεξάγεται με τρόπο ενδιαφέροντα και χαρούμενο, διανθισμένο με εποπτικά μέσα και με πνεύμα ευέλικτο στην προσαρμογή των νέων τεχνολογιών και των πολιτιστικών απαιτήσεων του παρόντος και του μέλλοντος.

Πέρα όμως από την αναγκαία γνωσιολογική συγκρότηση του μαθητή, βασική μέριμνα του Σχολείου είναι η δημιουργία ολοκληρωμένης προσωπικότητάς του. Στο πλαίσιο αυτό εκπονούνται κάθε χρόνο ποικίλα εκπαιδευτικά προγράμματα πολιτιστικού, περιβαλλοντικού, αθλητικού χαρακτήρα, δίνεται η δυνατότητα συγκρότησης και λειτουργίας θεατρικής ομάδας και μαθητικών μουσικών συγκροτημάτων, διοργανώνονται συστηματικα εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκδρομές.Οι μαθητές με τη συμμετοχή τους στις δράσεις αυτές έχουν την ευκαιρία να προβληματιστούν και να ευαισθητοποιηθούν σε καίρια ζητήματα της σύχρονης εποχής, να αποκτήσουν γενικότερη κουλτούρα, να ανακαλύψουν τις ιδια?τερες κλίσεις τους, να έρθουν σε επαφή με τα πολιτιστικά δρώμενα, να αναλάβουν πρωτοβουλίες και να συνεργαστούν για έναν κοινό σκοπό, να καλύψουν δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο τους.

Όλα τα παραπάνω συντελούνται σε ένα περιβάλλον που αγκαλιάζει τα παιδιά και τα τονώνει ηθικά και ψυχολογικά. Το ανθρώπινο δυναμικό του Σχολείου μας αγωνίζεται καθημερινά για τη δημιουργία του κατάλληλου εκπαιδευτικού κλίματος, την προσωπική συνεργασία με τους μαθητές και τις οικογένειές τους, το σεβασμό στον άνθρωπο, στη διαφορετικότητα, στη δημιουργική διάθεση.