Πανελλήνια Εβδομάδα Εκπαίδευσης & Πρόληψης 2023:
«ΕΚΑΒ be S.A.F.E. – Μια εβδομάδα μπορεί, κυριολεκτικά, να κρατήσει μια ΖΩΗ!»

ecab

Στις 13-12-23 ημέρα Τετάρτη, στην αίθουσα πολλαπλών, μέλη του συλλόγου εκπαιδευτικών του σχολείου μας και οι μαθητές της Β τάξης, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα πρώτων βοηθειών στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Εβδομάδας Εκπαίδευσης και Πρόληψης που έχει καθιερώσει κάθε χρόνο το ΕΚΑΒ, από τις 12 έως 19 Δεκεμβρίου. Τους ευχαριστούμε από καρδιάς και τους ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα!!

Λίγα λόγια για την «Πανελλήνια Εβδομάδα Εκπαίδευσης και Πρόληψης»,

Η «Πανελλήνια Εβδομάδα Εκπαίδευσης και Πρόληψης», που έχει πλέον θεσμοθετηθεί ως ελάχιστος φόρος τιμής προς τους διασώστες -πληρώματα ασθενοφόρων, τους νοσηλευτές και τους ιατρούς του ΕΚΑΒ που έχασαν τη ζωή τους κατά την εκτέλεση του καθήκοντος, στοχεύει στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση όλων των πολιτών σχετικά με την πρόληψη των ατυχημάτων και των τραυματισμών αλλά και στην παροχή βασικών γνώσεων για την υποστήριξη των ζωτικών λειτουργιών των συνανθρώπων μας.