imeraathlitismou1

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 εορτάστηκε στο 2ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης την  Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μετέβησαν στη διάρκεια του σχολικού ωραρίου στα γηπεδάκια 5Χ5 του ΠΑΟΔΗΛ (δίπλα στο γκαράζ του Δήμου Ηλιούπολης) όπου και συμμετείχαν μαζικά  σε αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις.

Σκοπός των δράσεων ήταν να αποκομίζουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας που προσφέρει ο αθλητισμός μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, της ευγενούς άμιλλας και της προσωπικής υπέρβασης.

Και πραγματικά τα παιδιά συνεργάστηκαν, έπαιξαν και χάρηκαν την όμορφη ημέρα κατανοώντας πρωτίστως με τρόπο βιωματικό οτι η άθληση είναι χαρά και ψυχαγωγία.

Τον σχεδιασμό, την επιμέλεια  και την οργάνωση της εκδήλωσης ανέλαβε  η εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής του 2ου Γυμνασίου Ηλιούπολης κ. Φανή Τάσιου.

Και εις άλλα με υγεία και ... ευεξία!