Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου 2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας οι μαθητές/μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου συμμετείχαν σε ενημερωτική παρουσίαση και συζήτηση πάνω σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο που διοργανώθηκε σε συνεργασία με το Ινστιτούτο CSI. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε με αφορμή τον εορτασμό της «Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου» (7 Φεβρουαρίου) στο πλαίσιο δράσεων που σχετίζονται με την καλλιέργεια δεξιοτήτων επικοινωνίας, ομαδικότητας και συνεργασίας μεταξύ μαθητών/μαθητριών ώστε να προλαμβάνονται και συντονισμένα να αντιμετωπίζονται προβλήματα στις διαπροσωπικές σχέσεις σε ένα περιβάλλον ασφάλειας εμπιστοσύνης και αλληλεγγύης που φιλοδοξεί να αποτελέσει το σχολείο.

Οι μαθητές/μαθήτριες ενημερώθηκαν για τους κανόνες που πρέπει να ισχύουν κατά την πλοήγηση στο διαδίκτυο και ευαισθητοποιήθηκαν προκειμένου να δημιουργηθεί ένα καλύτερο διαδίκτυο με το να είναι ευγενικοί και να σέβονται τους άλλους ψηφιακούς χρήστες, προστατεύοντας την διαδικτυακή τους φήμη  και εξερευνώντας ευκαιρίες για δημιουργική διαδικτυακή συμπεριφορά. Προβληματίστηκαν σχετικά με την αρνητική χρήση του διαδικτύου και τους κινδύνους που ελλοχεύουν σε αυτό και ανακάλυψαν τρόπους να βοηθούν τους εαυτούς τους αλλά και τους συνομήλικους τους όταν έρχονται αντιμέτωποι με διαδικτυακά προβλήματα για να καταγγέλλουν ακατάλληλο και παράνομο περιεχόμενο που μπορεί να συναντήσουν στα διαφορετικά διαδικτυακά περιβάλλοντα. Πάνω από όλα, οι μαθητές/μαθήτριες ενθαρρύνθηκαν να πάρουν θέση ως ψηφιακοί πολίτες του μέλλοντος. Μετά το τέλος της παρουσίασης και στις δύο περιπτώσεις ακολούθησε συζήτηση με αφορμή προβληματισμούς/ απορίες των μαθητών/μαθητριών και απαντήθηκαν ερωτήματα που γεννήθηκαν στα παιδιά.