Την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Α΄ Αθήνας στους εκπαιδευτικούς του 2ου Γυμνασίου Ηλιούπολης ύστερα από αίτημα/πρόσκληση της σχολικής μονάδας. Στόχος του σεμιναρίου που υλοποιήθηκε από τις κυρίες Θεοδωροπούλου, ψυχολόγο, και  Κανάκη, κοινωνική λειτουργό, ήταν η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με την πρόληψη και τη συντονισμένη αντιμετώπιση προβλημάτων στη μαθησιακή διαδικασία αλλά και στις διαπροσωπικές σχέσεις των μελών της σχολικής κοινότητας προκειμένου να καλλιεργηθεί θετικό κλίμα στο σχολείο.

Θέματα που συζητήθηκαν ήταν

• η Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής-Υπερκινητικότητα μαθητών
  • η προκλητική/εναντιωματική συμπεριφορά/ επιθετικότητα μαθητών στο χώρο του σχολείου
  • η διαμόρφωση τρόπων πρόληψης και υιοθέτηση πρακτικών διαχείρισης και ειρηνικής διευθέτησης από πλευράς των εκπαιδευτικών εντάσεων και συγκρούσεων μεταξύ μαθητών/μαθητριών στη σχολική μονάδα.

Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση των εκπροσώπων του ΚΕΔΑΣΥ, συμμετείχαν σε βιωματικές ασκήσεις, εξέφρασαν σκέψεις και συναισθήματα για θέματα τις σχολικής πραγματικότητας που εξακολουθητικά τους απασχολούν και ζήτησαν εκ νέου την αρωγή του ΚΕΔΑΣΥ για τη διαμόρφωση κουλτούρας συνεργασίας, εμπιστοσύνης και σεβασμού της ατομικότητας και της διαφορετικότητας όλων των παιδιών σε ένα ασφαλές περιβάλλον μάθησης και ανάπτυξης που επιδιώκει να αποτελεί το σχολείο.