Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, ημέρα της εαρινής ισημερίας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση με αφορμή «Το πείραμα του Ερατοσθένη» για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης. Στη δράση συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου. Κάθε τμήμα για μια διδακτική ώρα παρακολούθησε παρουσίαση από τον υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Ηλιούπολης, κ. Παναγιώτη Λάζο. Στη συνέχεια, την 5η διδακτική ώρα, όλοι οι μαθητές/ μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου συγκεντρώθηκαν στην αυλή του σχολείου, όπου και πραγματοποίησαν μετρήσεις υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Ροκανά Σοφίας, Ζάχου Γεώργιου, Κλάδη-Μόρφη Παύλου και Ράπτη Χρήστου. Βάσει των οδηγιών φύλλου εργασίας που είχε σχεδιαστεί και διανεμηθεί, τα παιδιά προχώρησαν στον υπολογισμό της ακτίνας της Γης. Η εξέλιξη της δράσης χαρακτηρίζεται ως επιτυχής, εφόσον πέτυχε τον πρωταρχικό σκοπό της που ήταν η ενεργός εμπλοκή των μαθητών/μαθητριών στην πραγματοποίηση του πειράματος και η βιωματική μάθηση.

erat1

erat3