androutsos

Η «Επανάσταση του 21» ήταν η πρώτη εξέγερση στα εδάφη της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας με καθαρά εθνικό στόχο. Η Ελλάδα ήταν το πρώτο μετα-οθωμανικό κράτος και το πρώτο ευρωπαϊκό εθνικό κράτος του 19ου αιώνα που πέτυχε πλήρη κυριαρχία και διεθνή αναγνώριση». Υπό αυτήν την έννοια, η εξέγερση των Ελλήνων υπήρξε πρωτοποριακή.
Τι μπορεί να σημαίνουν, όμως, όλα αυτά για μας σήμερα;
Ότι τίποτα δεν μπορεί να κερδηθεί χωρίς όραμα και φιλοδοξία, πίστη, τόλμη και ένωση δυνάμεων.
Ότι η εθνική αυτογνωσία είναι μια διαδικασία οδυνηρή, επίπονη αλλά και λυτρωτική, όπως κάθε άλλη αυτογνωσία …

Η φετινή γιορτή είναι χειροποίητη!

Αποτέλεσμα των ικανοτήτων μιας ομάδας που μεγάλωνε συνεχώς, δούλεψε με κέφι αλλά και σεμνότητα απέναντι στη μέρα. Στηρίχτηκε στον εθελοντισμό, στο ταλέντο και στο αυτοσχεδιαστικό δαιμόνιο των μαθητών. Τους ευχαριστούμε.

Οι καθηγητές:
Δάφνος Ελευθέριος      Κεφαλά Δώρα
Παπανίκου Ιω?ννα         Φύλλου Ακριβή

(το κολαζ αποτελει έμπνευση του καθηγητή καλλιτεχνικών κ. Δαφνου και ένθερμη υλοποίηση της δημιουργικής διάθεσης των μαθητών)

Η σχολική γιορτή θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 24 Μαρτίου, στις 9 το πρωί. Ώρα προσέλευσης των μαθητών στο σχολείο 08.30