14+1 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

Διαδικτυακή Εκδήλωση της Διεθνούς Αμνηστίας, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Εγώ κι Εσύ Μαζί», για την Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού.

amnesty

Για πρώτη φορά μέσα στην πανδημία του Covid-19 στην Ελλάδα, μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα συζητούν για το δικαίωμα στην υγεία και την υγειονομική κρίση με ειδικούς επιστήμονες σε θέματα υγείας και δικαιωμάτων.

Το 2ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης – μαζί με άλλα 152 σχολεία από όλη την Ελλάδα - συμμετέχει με τους μαθητές/τριες της Γ Τάξης στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εγώ κι Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα», που υλοποιείται από το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας.

Μέσα σε μια αντίξοη εκπαιδευτική χρονιά, το «Εγώ κι Εσύ Μαζί», ανοίγει τη συζήτηση των δικαιωμάτων στις ψηφιακές τάξεις και φέρνει ένα βήμα πιο κοντά το μαθητικό κοινό στο σεβασμό, την προστασία και την υπεράσπιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων στην Ελλάδα.

Σε αυτό το πλαίσιο, και ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας για τα Δικαιώματα του Παιδιού, την Παρασκευή 20/11/2020, 18.00 – 20.00, το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας δίνει το λόγο στους μαθητές και στις μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, να εκφράσουν τα ερωτήματά τους για το δικαίωμα στην υγεία, την πρωτοβάθμια περίθαλψη, την υγειονομική κρίση του Covid-19 και την ασφαλή ενημέρωση γύρω από την υγεία.