Bertolt Brecht

brechtΗ συμπλήρωση πενήντα (50) χρόνων από το θάνατο του μεγάλου Γερμανού δραματουργού Bertolt Brecht ήταν η αφορμή για την οργάνωση ενός σχετικού εκπαιδευτικού? πολιτιστικού προγράμματος. Σταθερή πεποίθηση είναι ότι στο μάθημα της ξένης γλώσσας πρέπει να προσεγγίζεται και η κουλτούρα της αντίστοιχης χώρας. Να ανοίγονται οι γνωστικοί ορίζοντες των μαθητών-τριών του σχολείου. Να μπαίνουν στη διαδικασία της αναζήτησης, της έρευνας και της δημιουργικής ανησυχίας. Δεν είναι δυνατό να μαθαίνει κανείς μία ξένη γλώσσα, χωρίς να γνωρίζει τίποτε για την ιστορία και τον πολιτισμό της. Το άνοιγμα του μαθήματος της ξένης γλώσσας

σε τομείς, όπως ο πολιτισμός, η ιστορία, η επιστήμη, η τεχνολογία αλλά και σε στοιχεία της καθημερινότητας της ζωής σε μία άλλη χώρα, τη γλώσσα η οποία διδάσκεται αποτελεί έναν ασφαλή δρόμο για να διαμορφώσουμε μαθητές με γνώση, κριτική σκέψη και ερευνητική ικανότητα.

Το πρόγραμμα περιέλαβε συζητήσεις για τον συγγραφέα, ανάγνωση ποιημάτων του, καθώς και αποσπασμάτων από τις "Ιστορίες του κ. Κόυνερ",  μελέτη ανά τάξη των σημαντικότερων έργων του, συγκρότηση θεατρικής ομάδας, από μαθητές και των τριών τάξεων που ανέβασαν στις 22/6/2007 το θεατρικό έργο "Ο κύκλος με την κιμωλία", διάβασμα των έργων, στα ελληνικά, και χαρακτηριστικών αποσπασμάτων τους στα γερμανικά, συζητήσεις για τη συμβολή του συγγραφέα στο θέατρο, καθώς και για τη μελοποίηση ποιημάτων του στη Γερμανία και στην Ελλάδα, οργάνωση παρακολούθησης της παράστασης "Μάνα κουράγιο", στη σκηνή του Εθνικού θεάτρου, διοργάνωση συνάντησης ? συζήτησης με την κ. Νάντια Βαλαβάνη, μεταφράστρια και μελετήτρια του έργου του.

Υπεύθυνες υλοποίησης προγράμματος: Ευγενία Σιούτη ? Άννα Μποζατζίδου ΠΕ07

Για να δείτε το λεύκωμα που αποτελεί σύνοψη της εργασίας των μαθητών πατήστε εδώ