Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μπαφατάκη Χαρούλα ΠΕ06

Σχολικό έτος: 2013-2014

makeawish

Το “make a wish” είναι ένα πρόγραμμα που πραγματοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2013-2014 ανάμεσα σε πολλά σχολεία στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών από την καθηγήτρια Χαρούλα Μπαφατάκη .Στόχος του προγράμματος ήταν να μοιραστούν τα παιδιά μεταξύ τους τις εμπειρίες τους και να συνειδητοποιήσουν ότι οι πέρα από όρια και σύνορα οι σκέψεις και οι επιθυμίες των συνομηλίκων τους είναι ίδιες.Το πρόγραμμα κέρδισε την ετικέτα ποιότητας από την εθνική υπηρεσία etwinning /αδελφοποίησης σχολείων Ελλάδας και εξωτερικού.Οι χώρες, οι οποίες συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν οι: Ρουμανία, Βουλγαρία, Πορτογαλία, Ισπανία, Πολωνία, Ιταλία, Ηνωμένο Βασίλειο και Σλοβενία.
Το πρόγραμμα αποτελείτο από τις ενότητες:

A) - Εισαγωγή: προβάλλω τον εαυτό μου και συστήνομαι
B) - Φτιάχνοντας μια ευχή για όλη την ανθρωπότητα
C) - Αν ήμουν μάγος ή μάγισσα , τι θα έκανα
D) - Κάνοντας μια ευχή για μένα ή την οικογένειά μου
E) - Αν ήμουν ένας εφευρέτης τι θα δημιουργούσα
F) - Αξιολόgηση του προγράμματος

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν παιδιά του τμήματος Γ5:
1.Γιώργος Τρυφωνόπουλος
2.Αδαμάντιος Σαραντής
3.Γεωργία Ράμμου
4.Φιλίππου Μαρία
5.Τοπάλη Κατερίνα
6.Βάσια Σκιαδά
7.Ιουλία Πουλιέζου
8.Νίκη Τσιατούρα
9.Παναγιώτα Τσιατούρα
10.Πηνελόπη Χατζίρη
11.Βάσια Φασιλάκη
12.Μαριάννα Τζώρτζη

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΦΕΛΗ
Οι μαθητές πραγματικά απόλαυσαν την εμπειρία της επικοινωνίας με τους εταίρους και συμμετείχαν στο πρόγραμμα εκφράζοντας τις ευχές τους για τον εαυτό τους , την οικογένειά τους , επινοώντας εφευρέσεις για το καλό της ανθρωπότητας αντιλαμβανόμενοι ότι δεν είναι μόνοι τους αλλά μοιράζονται τις ανησυχίες τους με μαθητές συνομήλικους όχι μόνο από τη χώρα τους αλλά και από όλη την Ευρώπη.
Ο δημόσιος σύνδεσμος για το " A wish for the world" είναι :

awardmakeawish