ICILS brand

Το Γυμνάσιο Ηλιούπολης συμμετέχει στη διεθνή έρευνα ICILS - International Computer and Information Literacy Study (υπό την αιγίδα των ΙΕΠ – ΥΠΑΙΘ), η οποία πραγματοποιείται για πρώτη φορά στη χώρα μας. Στόχος της έρευνας ICILS είναι η διερεύνηση των τρόπων με τους οποίους οι μαθητές και οι μαθήτριες 13-14 ετών (Β ́ Γυμνασίου), αναπτύσσουν τον εγγραματισμό στην Πληροφορική και τους Υπολογιστές, ώστε να ανταποκριθούν στις ανάγκες της ψηφιακής εποχής.
Η έρευνα θα υλοποιηθεί σε 186 σχολεία, με τυχαία δειγματοληψία, από 24 Απριλίου έως 19 Μαΐου 2023. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του επιλεγμένου τμήματος της Β΄ Γυμνασίου θα κληθούν να συμπληρώσουν δύο ενότητες του τεστ CIL και ένα ερωτηματολόγιο.
Στην έρευνα συμμετέχουν επίσης οι εξής χώρες: Αυστρία, Αζερμπαϊτζάν, Βέλγιο (Φλαμανδική Κοινότητα), Κινεζική Ταϊπέι, Κροατία, Τσεχική Δημοκρατία, Δανία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Ουγγαρία, Ιταλία, Καζακστάν, Κόσοβο, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Νορβηγία, Ομάν, Πορτογαλία, Δημοκρατία της Κορέα, Ρουμανία, Ρωσική Ομοσπονδία, Σερβία, Σλοβακική Δημοκρατία, Σλοβενία, Ισπανία, Σουηδία, Ηνωμένες Πολιτείες και Ουρουγουάη.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έρευνα μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ.