17+1 Ερωτήματα Μαθητών/τριών για την Ισότητα Φύλων

Διαδικτυακή Εκδήλωση της Διεθνούς Αμνηστίας, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Εγώ κι Εσύ Μαζί» όπου Μαθητές και Μαθήτριες από όλη την Ελλάδα συζητούν για την ισότητα φύλων.

Το 2ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης – μαζί με άλλα 155 σχολεία από την Ελλάδα και την Κύπρο - συμμετέχει με τους μαθητές/τριες της Γ Τάξης στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εγώ κι Εσύ Μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα», που υλοποιείται από το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας.

171 ervtimata

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εγώ κι Εσύ Μαζί» έχει ως στόχο να φέρει τα ανθρώπινα δικαιώματα στις σχολικές τάξεις, στο παιχνίδι στην αυλή του σχολείου και στο σπίτι, καλλιεργώντας στάσεις και συμπεριφορές σεβασμού και υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Το πρόγραμμα έχει ως στόχο παράλληλα, να καλλιεργήσει μία συλλογική εκπαιδευτική συνείδηση κατανόησης και σεβασμού των δικαιωμάτων του ανθρώπου, έτσι ώστε η συμπερίληψη, η ένταξη, η ανοχή και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα να αποτελούν τις ασφαλιστικές δικλείδες ενάντια στον εκφοβισμό, τις διακρίσεις και τον ρατσισμό.

Ακολουθούν μερικά από τα ερωτήματα που συζητήθηκαν με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας : Τι εξασφαλίζει την ισότητα μεταξύ των φύλων; Τυγχάνουν ίσης μεταχείρισης και ίσων δικαιωμάτων τα άτομα που επιλέγουν το φύλο τους; Υπάρχει ισότητα φύλων στο σχολείο; Τι είναι αυτό που εντείνει τις διακρίσεις στον αθλητισμό; Πότε και πως θα υπάρξει πραγματική και απόλυτη ισότητα φύλων;

Ημερομηνία διεξαγωγής: Τρίτη 30 Μαρτίου 2021

Ώρα: 18.00-20.00