prosfidesimage

H Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (Υ.Α.) και η Επιτροπή Ευαισθητοποίησης των Νέων στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων τους με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των νέων ανθρώπων στο προσφυγικό ζήτημα, προκηρύσσουν Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας για το σχολικό έτος 2014-2015 μεταξύ των μαθητών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου και της Α΄ τάξης Λυκείου. Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και οι εργασίες θα εκπονηθούν εκτός ωρών διδασκαλίας.
Το θέμα του εφετινού Διαγωνισμού είναι «Η ιστορία του Αζίζ. Αν ήσουν εσύ στη θέση του…».

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους όρους του διαγωνισμού, τις προθεσμίες συμμετοχής καθώς και βοηθητικό υλικό σχετικό με το θέμα μπορείτε να βρείτε στα συνημμένα έγγραφα που ακολουθο?ν.

Υπουργική εγκύκλιος προκήρυξης του διαγωνισμού.

Πηγές έμπνευσης, υποστηρικτικό εκπαιδευτικό υλικό και χρήσιμοι σύνδεσμοι που είναι διαθέσιμοι στο διαδίκτυο με πρακτικές οδηγίες για τη δημιουργία κολάζ, βίντεο και ιστολογίων.

Ενημερωτικό υλικό για την Υπατη Αρμοστεία ΟΗΕ για τους πρόσφυγες.