ΑΘΩΟΙ ΣΕ ΖΟΦΕΡΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ

Θραύσματα μνήμης

athooise zoferouskairous

Παρουσιάστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 2018 στο Ετήσιο Πανελλαδικό Συνέδριο της Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, η διαθεματική εργασία με τίτλο «Οι Αθώοι σε Ζοφερούς Καιρούς - Θραύσματα Μνήμης».
Ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος υπήρξε ένας «ολοκληρωτικός πόλεμος που έπληξε τους αμάχους». Όμως, οι Αθώοι που χάθηκαν ή επέζησαν σε αυτούς τους Ζοφερούς καιρούς έχουν ανάγκη να μιλήσουν, να ακουστούν. Η εργασία είναι αφιερωμένη στις «αμέτρητες μοναδικότητες» που παρέσυρε ο ανεμοστρόβιλος του Πολέμου.
Για την εκπόνηση αυτής της εργασίας συνεργάστηκαν μαθητές της Γ Τάξης του 2ου Γυμνασίου Ηλιούπολης υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Ελ. Δάφνου (Εικαστικός) και Θ. Κεφαλά (Φιλόλογος).